ZDUMIENIE...
PATRON WŚRÓD NAS!
 
Uroczystość z okazji 10. rocznicy wizyty
ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego
w naszym gimnazjum.
 
 
 

„Dobry Bóg dał mi łaskę odwiedzenia społeczności cudnej. Mała Polska, ale jaka!”  -  powiedział ksiądz Zdzisław Peszkowski na zakończenie wizyty w naszym gimnazjum w kwietniu 2006 roku.

DZIESIĘĆ LAT PÓŹNIEJ

12 maja 2016 roku, w dziesiątą rocznicę tego wydarzenia „społeczność cudna” spotkała się, by podzielić się wspomnieniami  i oddać hołd kapłanowi, który został patronem gimnazjum.

Uczniom, ich rodzicom i nauczycielom towarzyszyli dostojni goście, których serdecznie powitała Pani Dyrektor Janina Pawełek.

Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi p. Halina Drachal i p. Marek Krystyniak ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Warszawie,  p. Halina Kurpińska,  p. Anna Rastawicka i p. Marek Różycki z Fundacji  „Golgota Wschodu”,  p. Krzysztof Zając  - dyrektor zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku, ks. dziekan Stefan Kazulak, ks. proboszcz Jarosław Siuchta, p. Cezary Więcław - dyrektor Ferrero Polska, wójt gminy Belsk Duży  p. Władysław Piątkowski z małżonką, wójt poprzedniej kadencji p. Andrzej Małachowski,  przewodniczący Rady Gminy - p. Bogusław Sikorski,  były przewodniczący Rady Gminy - p. Jarosław Katana z małżonką, p. Ewa Łubińska - przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Gminy, p. Beata Żółcik-Grzyb reprezentująca  firmę Activ, p. Tomasz Kabas - prezes zarządu Banku im. Stefczyka w Belsku Dużym, p. Wanda Drobiszewska z  Fundacji „Pomocna Dłoń,   p. Stanisław Kołacz i p. Tomasz Jasiński z OSP Belsk Duży,  p. Nina Kowalska i p. Ewa Feller z Gminnego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół,  dyrektorzy gminnych szkół podstawowych – p. Małgorzata Więckowska z Belska Dużego, p. Mirosława Bojaczuk z Lewiczyna, p. Marzena Jakóbowska-Kępka z Zaborowia oraz p. Jacek Witczak z Łęczeszyc, p. Roman Świstak – redaktor „Okolicy”, p. Katarzyna Sikorska – obecna przewodnicząca Rady Rodziców, p. Krzysztof Małachowski – przewodniczący Rady Rodziców w minionych ośmiu latach,  pozostali członkowie Rady Rodziców, pracownicy Urzędu Gminy, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy gminy.

WSPOMNIENIE

Niemal dokładnie 10 lat temu, 20 kwietnia 2006 roku, ksiądz Zdzisław Peszkowski był naszym gościem. Bez wahania przyjął zaproszenie pani dyrektor Janiny Pawełek. Wszedł do tętniącej życiem szkoły z uśmiechem. Usiadł i w milczeniu obejrzał program poświęcony katyńskiej zbrodni. Byłam jedną z występujących. Właściwie dopiero w chwili rozpoczęcia uroczystości uświadomiłam sobie, że przyjdzie mi wyrecytować wiersz, którego autorem był siedzący obok człowiek. Jak często w życiu doświadczamy takiego zaszczytu?  Jak często w życiu doświadczamy takiego stresu?  Bałam się. Miałam słowami naszego gościa powiedzieć „Modlitwę do Matki Boskiej Katyńskiej”. Jakiego trzeba impulsu, by w jednej chwili zrozumieć, że to utwór, który wyrósł ze śmierci? Oto dotarło do mnie, że ten starszy pan o łagodnych oczach, znał wszystkich, których przestrzelone czaszki po latach ujmował w dłonie i błogosławił, za których modlił się w moim wierszu. Dlatego powiedziałam ten wiersz – płonąc. Jakimś wysiłkiem podświadomości  odsunęłam od siebie obrazy przetaczające się przez myśli.   A kiedy później ksiądz mnie przytulił, poczułam niewyobrażalną ulgę, jakbym pomogła zmartwychwstać wszystkim pomordowanym” – wspominała Daria Sańpruch, która w 2006 roku była uczennicą klasy pierwszej. Dziś, już jako dorosła, wszechstronnie wykształcona kobieta, przyjechała, by powiedzieć ten sam wiersz ponownie, tym razem w duecie z młodszą koleżanką, Darią Sobczak; by symbolicznie przekazać słowa „Modlitwy…” kolejnym pokoleniom gimnazjalistów realizujących duchowy testament księdza Peszkowskiego.

TESTAMENT

O tym, w jaki sposób i dzięki komu wypełniamy powierzoną nam misję, opowiedziała w swym emocjonalnym wystąpieniu Pani Dyrektor Janina Pawełek.

Z inicjatywy byłego Przewodniczącego Rady Gminy, p. Jarosława Katana, od 2008 roku władze Gminy wspierają finansowo coroczne wyprawy naszych uczniów do Katynia oraz innych polskich nekropolii na Kresach. Dzięki życzliwości i hojności Rady Gminy w Belsku Dużym, panów wójtów Andrzeja Małachowskiego i Władysława Piątkowskiego,  a także Banku Stefczyka, firm Ferrero i  Jarper oraz gimnazjalnej Rady Rodziców zorganizowano już osiem wyjazdów.  Każdy z nich był nie tylko doskonałą lekcją patriotyzmu, ale też źródłem silnych wewnętrznych przeżyć wszystkich uczestników.  

Gimnazjalna Rada Rodziców ufundowała witraż „Las Katyński” widoczny na piętrze w gimnazjum oraz trzy Krzyże Katyńskie dla wszystkich parafii w gminie Belsk.  W ramach ogólnopolskiej akcji „Ocalić od zapomnienia…”  na terenie gminy posadzono sześć Dębów Katyńskich, jeden z nich, poświęcony Jakubowi Wajdzie,  wznosi się przed gmachem naszej szkoły.

Uczniowie i nauczyciele gimnazjum trzykrotnie brali udział w konferencjach organizowanych przez Fundację Golgota Wschodu,  również trzy razy witali powracających z Rajdu Katyńskiego motocyklistów, wielokrotnie   uczestniczyli w podniosłych uroczystościach patriotycznych w Archikatedrze Warszawskiej, Świątyni Opatrzności Bożej czy  w Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Gimnazjum utrzymuje serdeczne kontakty ze Szkołą Podstawową nr 4 im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego oraz Hufcem ZHP w Sanoku, rodzinnym mieście naszego Patrona.

Harcerze ze Szczepu   Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego pod wodzą harcmistrza Tomasza Fliszkiewicza wspierają działania szkoły w procesie realizacji testamentu Księdza Peszkowskiego. W 2010 roku uczestniczyli w uroczystościach w Katyniu w dniu katastrofy smoleńskiej, wzięli udział w ceremonii otwarcia Muzeum Katyńskiego w Warszawie,   współpracują z Warszawską Rodziną Katyńską, docierają do miejsc uświęconych polską krwią zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

(O pozostałych naszych działaniach na rzecz wychowania patriotycznego przeczytasz w zakładce PAMIĘTAMY)

ZDUMIENIE… PATRON WŚRÓD NAS!

Program artystyczny, którego scenariusz oparto na bogatej w wydarzenia biografii Księdza Peszkowskiego, przygotowali uczniowie reprezentujący wszystkie klasy gimnazjum. Swoim nieprzeciętnym talentem wsparła ich grupa absolwentów z pięciu różnych roczników (Daria Sańpruch, Aleksandra Maliszewska, Wiktoria Małachowska, Dominika Napiórkowska, Jan Jasiński, Łukasz Jasiński).  W roli narratorów wystąpili Daria Sobczak, Weronika Hamulczuk i Przemysław Kruszewski. Wizerunki osób ważnych w życiu Patrona wykreowali Wojciech Będkowski,  Łucja Kurach, Natalia Byrska,  Dominik Truszkiewicz, Patrycja Piekarek, Klaudia Kołacz i Tobiasz Pietrzak. Przedstawiciele drużyny harcerskiej (Bartosz Konarski, Mateusz Witczak, Kacper Lewandowski, Aleksandra Wnuk, Jakub Mirkowski, Blanka Jędrzejczak, Grzegorz Żółcik) opowiedzieli o dzieciństwie i latach szkolnych Peszkowskiego. Dopełnieniem części słownej były recytacje wierszy polskich poetów (w tym Lechonia, Herberta, Wierzyńskiego, Twardowskiego) w wykonaniu Patrycji Korczak, Jakuba Mirkowskiego, Pauliny Szewczyk, Aleksandry Ostrowskiej, Katarzyny Kwiatkowskiej, Weroniki Hamulczuk i Mai Baranowskiej.  Całość zwieńczyła odczytana przez Grzegorza Żółcika ustawa Sejmu, zgłaszająca Księdza Peszkowskiego do Pokojowej Nagrody Nobla. 

W warstwę słowną wpleciono fragmenty nagrań audio i video, dzięki czemu można było zobaczyć i wysłuchać Księdza Prałata opowiadającego o warunkach życia w obozie w Kozielsku czy przeprowadzanych po latach ekshumacjach ofiar Katynia. Usłyszeliśmy też pełne dramatyzmu wypowiedzi generała Andersa i Józefa Czapskiego.

Podczas całego programu prezentowane były zdjęcia ilustrujące poszczególne zdarzenia z życia Księdza Peszkowskiego i powojennej historii Polski oraz stanowiące tło utworów muzycznych.

Bez wątpienia ogromne wrażenie na wszystkich zgromadzonych wywarły występy chóru i towarzyszących mu solistów. Usłyszeliśmy kolejno „Szary mundur” z niezapomnianą partią Kacpra Leguckiego,  przejmującą „Ciszę katyńską” w interpretacji Dominiki Napiórkowskiej,  chwytający za serce utwór „Sen o Katyniu” w wykonaniu Darii Sobczak, przepełniony bólem  „Ostatni list katyński”, który zaprezentował nam Łukasz Jasiński, piękną i uduchowioną „Modlitwę harcerską”, „Emigranta polskiego” (Jakub Mirkowski, Aleksandra Ostrowska, Patrycja Piekarek), „Harcerską pocztę polową” (Dominika Napiórkowska),  „Modlitwę obozową”, „Matczyne ręce”, zawsze wzruszający „Marsz Sybiraków” i wreszcie kończącą program refleksyjną piosenkę „Gdzie są chłopcy z tamtych lat” w wykonaniu Aleksandry Maliszewskiej.

Utwory muzyczne dały możliwość zaprezentowania się licznej grupie młodzieży utalentowanej wokalnie oraz instrumentalistom. Na pianinie chórzystom akompaniowali Michał Jasiorowski, Mateusz Woźniak i Filip Mokosa, przy perkusji zasiadł Łukasz Jasiński, na skrzypcach brawurowo zagrała Wiktoria Małachowska, a na gitarach - Jan Jasiński, Kacper Legucki, Magdalena Sibilska, Olga Biniszewska i Żaneta Krasiewicz.

Program został przedstawiony na szkolnej sali gimnastycznej, która dzięki pięknej, pełnej patriotycznej symboliki, bogatej scenografii przeistoczyła się w scenę teatralną, a występujący pojawiali się na tle brzóz i prostych krzyży, pod którymi zapłonęły biało-czerwone znicze.  

Śmierć Księdza Zdzisława Peszkowskiego nie zakończyła jego życia. Szlachetny kapłan, dobry człowiek, wielki Polak-patriota przetrwał w sercach i wspomnieniach  oraz w konkretnych działaniach, których był inspiratorem, i które kontynuowane są przez wykonawców jego duchowego testamentu w Polsce i poza jej granicami. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że znajdujemy się w tym gronie.  Nie zapomnimy o tym, czego się od niego nauczyliśmy – by pięknie i mądrze żyć, własnym przykładem budując wokół siebie coraz piękniejszą i mądrzejszą Polskę.    (dj)

 
 
FOTORELACJA
 
O godz. 9.45 wspólnie wyruszyliśmy ...
... w drogę do Kościoła Świętej Trójcy w Belsku Dużym..
Pani Dyrektor Janina Pawełek, p.Bogusław Cieślak oraz Kacper Zelman i Dominika Makowska
zapalili znicze przy Dębach Pamięci obok Kościoła.
O godz. 10.00  rozpoczęła się Msza Święta,
którą odprawili Ksiądz Proboszcz Jarosław Siuchta i Ksiądz Dziekan Stefan Kazulak.
We Mszy uczestniczyli wszyscy uczniowie, ...
....drużyna harcerska, ....
... rodzice i nauczyciele ...
... oraz nasi dostojni goście.
Ola Sybilska odśpiewała psalmy. Ministrantami byli Piotr Jarząb, Mikołaj Sołtysiak, Kuba Bednarski.
Około godz. 10.00 zakończyła się Msza  Święta.
Wszyscy razem wróciliśmy do szkoły, gdzie ....
... można było obejrzeć wystawę poświęconą Patronowi ...
 ... i kroniki zawierające m.in. relacje z wypraw do Katynia.
Następnie patriotycznie przystrojonym łącznikiem ....
... wszyscy udali się na salę gimnastyczną.
Około godz. 10.30  Pani Dyrektor Janina Pawełek oraz p. Piotr Augustowski 
zainaugurowali oficjalną część uroczystości.
Następnie Pani Dyrektor powitała naszych zacnych gości.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daria Sańpruch (absolwentka 2008), Daria Sobczak, Przemek Kruszewski, Weronika Hamulczuk
Daria Sańpruch, absolwentka 2008, wspominała swoje spotkanie z Księdzem Peszkowskim.
 
Paulina Szewczyk, Ola Sikorska, Szymon Górzyński, Ania Andrzejuk zacytowali wspomnienia uczestników spotkania z Księdzem.
Pani Dyrektor Janina Pawełek opowiedziała, w jaki sposób realizujemy duchowy testament naszego Patrona.
Bartek Konarski, Mateusz Witczak, Kacper Lewandowski, Ola Wnuk, Kuba Mirkowski, Blanka Jędrzejczyk, Grzegorz Żółcik
Kacper Lewandowski, Bartek Konarski, Grzegorz Żółcik, Kuba Mirkowski
 
Dominik Truszkiewicz, Natalia Byrska jako Wlastimil i Ada Hofmanowie.
Dominik Truszkiewicz, Natalia Byrska jako Wlastimil i Ada Hofmanowie.
Wojtek Będkowski jako płk. Edward Wania i Łucja Kurach jako Janina Lewandowska, jedyna kobieta w Kozielsku.
Wojtek Będkowski jako płk. Edward Wania i Łucja Kurach jako Janina Lewandowska, jedyna kobieta w Kozielsku.
Maja Baranowska
Klaudia Kołacz, Tobiasz Pietrzak, Patrycja Piekarek
Patrycja Piekarek
Klaudia Kołacz, Tobiasz Pietrzak, Patrycja Piekarek
Grzegorz Żółcik
Paulina Szewczyk
Weronika Hamulczuk i Kasia Kwiatkowska
Daria Sobczak i Daria Sańpruch (absolwentka 2008) recytują "Modlitwę" księdza Peszkowskiego.
Daria Sańpruch (absolwentka 2008), Szymon Górzyński, Daria Sobczak
Daria Sańpruch (absolwentka 2008)
Kasia Kander
Szymon Górzyński i Kasia Kander
Kacper Legucki
Łukasz Jasiński, absolwent 2014.
Daria Sobczak
Dominika Napiórkowska, absolwentka 2015.
Ola Ostrowska, Kuba Mirkowski, Patrycja Piekarek
Szymon Górzyński, Kuba Mirkowski, Sebastian Witczak, Natalia Krześniak
Wiktoria Małachowska, absolwentka 2010.
Janek Jasiński, absolwent 2014.
Janek Jasiński, absolwent 2014 i Ola Maliszewska, absolwentka 2009.
Tobiasz  Katana
Magda Sibilska
Kacper Legucki
Michał Jasiorowski
Mateusz Woźniak
Filip Mokosa
Wiktoria Małachowska, absolwentka 2010 i Mateusz Woźniak.
Wiktoria Małachowska, absolwentka 2010.
Ola Maliszewska, absolwentka 2009.
Ola Maliszewska, absolwentka 2009.
Ola Maliszewska, absolwentka 2009 oraz Kacper Legucki i Szymon Górzyński.
Kacper Legucki
Natalia Krześniak, Dominika Napiórkowska, absolwentka 2015 i Wiktoria Małachowska, absolwentka 2010.
Pani Dyrektor Janina Pawełek dziękuje twórcom i wykonawcom.
 
 
Pani Dyrektor Janina Pawełek przyjmuje podziękowania od p. Haliny Drachal i p. Marka Krystyniaka ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Warszawie.
Pani Anna Rastawicka z Fundacji  „Golgota Wschodu” opowiedziała o związkach Fundacji z naszą szkołą.
Pani Dyrektor Janina Pawełek przyjmuje podziękowania i pamiątkową książkę od p. Anny Rastawickiej i p. Marka Różyckiego z Fundacji  „Golgota Wschodu”.
Pan. Krzysztof Zając  - dyrektor zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku wręczył Pani Dyrektor Janinie Pawełek kolejne cenne pamiątki z rodzinnego miasta naszego Patrona.
Spotkanie zakończyło się niezwykle miłymi słowami, które w stronę szkolnej społeczności  skierował ksiądz dziekan Stefan Kazulak.
 
 
 
Za przygotowanie uroczystości odpowiadali:
 

Scenariusz: p. Dorota Jaworska, p. Ewa Pawełek

Chór i zespół muzyczny: p. Grażyna Drygiel-Mech

Prezentacje zdjęć: p. Dorota Jaworska

Scenografia w sali gimnastycznej, wystrój łącznika, holu i świetlicy: p. Edyta Sańpruch, p. Ewa Augustowska, p. Małgorzata Domel, p. Bogusław Cieślak

Okolicznościowa gazetka poświęcona Patronowi: p. Edyta Sańpruch, p. Ewa Augustowska, p. Małgorzata Domel

Zaproszenia: p. Ewa Augustowska

Nagłośnienie, multimedia: p. Tomasz Fliszkiewicz

Konsultacje militarne: p. Beata Hermanowicz.

Pieśń „Nie zobaczysz matko syna” oraz akompaniament na pianinie podczas wstępnego wystąpienia Pani Dyrektor – p. Piotr Augustowski.

Zdjęcia - Zuzanna Jakubczyk, kl. IIId, Aleksandra Sybilska, kl. IIIa, p. Dorota Jaworska.

Poczęstunek przed spektaklem zapewnili rodzice uczniów klas pierwszych.

 
 
 
Chór, soliści, instrumentaliści
 
KLASA IA
Maja Baranowska, Patrycja Górzyńska
Marta Skarzyńska, Kacper Legucki
Dawid Gniadzik, Gabriela Traczyk
Jakub Gorzkowski, Kacper Waśkiewicz
Bartosz Wlaźnik, Łukasz Wojdalski
 
   KLASA IB
 Patrycja Piekarek, Paulina Szewczyk
Marcel Justyński, Rafał Małachowski
Kacper Stankiewicz, Tobiasz Katana
Natalia Kot, Sara Jasińska
Kinga Jasińska, Karolina Zielińska
 
KLASA IC
Ola Ostrowska, Mateusz Woźniak
Zuzanna Karas
 
KLASA ID
Klaudia Kołacz, Justyna Jakubczyk
Ola Słowińska, Małgosia Bożyk
Dorota Kowalczyk, Amelia Klimek
 
KLASA IIA
Katarzyna Kwiatkowska, Jakub Mirkowski
Aleksandra Sikorska, Magda Sibilska
Marta Lewandowska, Michał Jasiorowski
Dominik Wojtunik
 
KLASA IIB
Natalia Ejmocka
 
KLASA IIIA
Filip Mokosa
 
KLASA IIIB
Patrycja Korczak, Patrycja Olczak
Rafał Katana, Adam Wielgus
 
KLASA IIIC
Szymon Górzyński, Mateusz Witczak
 
KLASA IIID
Daria Sobczak, Natalia Krześniak
Żaneta Krasiewicz, Olga Biniszewska
Kasia Kander, Szymon Bąk
Sebastian Witczak
 
 
 
 
Uczniowie biorący udział w „części słownej” 
 
KLASA IA
Maja Baranowska, Tobiasz Pietrzak
 
   KLASA IB
 Patrycja Piekarek, Paulina Szewczyk
 
KLASA IC
Ola Ostrowska, Mateusz Woźniak
 
KLASA ID
Klaudia Kołacz
 
KLASA IIA
Katarzyna Kwiatkowska, Jakub Mirkowski
Aleksandra Sikorska, Grzegorz Żółcik
 
KLASA IIB
Natalia Byrska, Dominik Truszkiewicz
Łucja Kurach, Przemek Kruszewski
 Kacper Lewandowski
 
KLASA IIC
Bartek Konarski

 

KLASA IID
Ola Wnuk, Blanka Jędrzejczyk
 
KLASA IIIA
Weronika Hamulczuk, Ania Andrzejuk
 
KLASA IIIB
Patrycja Korczak
 
KLASA IIIC
Szymon Górzyński, Wojtek Będkowski
 
KLASA IIID
Daria Sobczak
 
 
ABSOLWENCI, KTÓRZY WSPARLI NAS SWOIM TALENTEM
 
Daria Sańpruch (absolwentka 2008)
Aleksandra Maliszewska (absolwentka 2009)
Wiktoria Małachowska (absolwentka 2010)
Jan Jasiński (absolwent 2014)
Łukasz Jasiński (absolwent 2014)
Dominika Napiórkowska (absolwentka 2015)
 


Kogoś pominęłam? Napisz: redakcja@gimbel.pl
Strona tytułowa     Imprezy 2015/2016     Pamiętamy!